بلاکچین؛ مفاهیم و کاربردها

0 1,008

این سخنرانی علمی با موضوع بلاکچین؛ مفاهیم و کاربردها در روز دوشنبه مورخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه علم و صنعت ایران توسط دکتر محمدحسین رضوانی، مدیر دپارتمان آموزش هشکده و نیز مهندس احسان گیلانی، مدیر دپارتمان توسعه و کسب و کار هشکده برگزار شد.

زمان: دوشنبه مورخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۳ الی ۱۵

مکان: دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی کامپیوتر، طبقه اول، کلاس ۱۱۳

در این جلسه که با حضور جناب آقای دکتر بهروز مینایی بیدگلی و سرکار خانم دکتر زینب موحدی از اعضای هیات علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران و جمعی از دانشجویان برگزار گردید، ابتدا دکتر محمد حسین رضوانی به تشریح معماری شبکه های مبتنی بر بلاکچین پرداخت. پس از بیان تمثیلی از بلاکچین با استفاده از تعاملات مالی انجام شده در یک روستای نمادین به نام «بلاکچین» مفهوم حسابرسی سه طرفه در بلاکچین و تفاوت آن با حسابرسی سنتی دوطرفه توضیح داده شد. سپس آناتومی بلاک در بلاکچین تشریح گردید. در ادامه، انواع روش های توافق (consensus) در بلاکچین تشریح گردید. این مکانیزم ها عبارتند از: اثبات انجام کار (Proof-of-work)، اثبات سهام (Proof-of-stake)، ژنرال های بیزانسی (Byzantine Agreement) و گراف جهت دار یبدون حلقه (DAG) و سایر موارد .

در ادامه، چک لیست استفاده از فناوری بلاکچین در کسب و کارها توضیح داده شد. همچنین تعریف انواع بلاکچین از منظر عمومی، خصوصی و کنسرسیومی توضیح داده شد. در پایان نیز برخی از کاربردهای بلاکچین همچون انتخابات الکترونیکی، صنایع و انرژی و سایر موارد توضیح داده شد و چرخه هایپ (Hype Cycle) فناوری بلاکچین از منظر موسسه گارتنر تشریح گردید.

در ادامه این سخنرانی، مهندس احسان گیلانی به تشریح معروف ترین رمز ارزهای بلاکچینی پرداخت. در این خصوص،  نقاط قوت و ضعف هر یک از این رمزارزها مورد بررسی قرار گرفت. همچنین مبانی و مفاهیم استخراج (Mining) و چالش های مختلف صنعت ماینینگ مورد بررسی قرار گرفت.

گروه هشکده مراتب تشکر و قدردانی خود را از کادر هیات علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت در خصوص برگزاری این سخنرانی علمی اعلام داشته و کمال سپاسگزاری را در خصوص زحمات جناب آقایان دکتر احمد اکبری، ریاست محترم دانشکده کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت و نیز آقایان دکتر حسین رحمانی، دکتر بهروز مینایی بیدگلی، سرکار خانم دکتر زینب موحدی و سایر عزیزانی که برای برگزاری این سخنرانی علمی و آشنایی دانشجویان با فناوری نوین بلاکچین، تشریک مساعی نمودند اعلام می نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.