ارائه تعرفه برق برای ماینرها

0 863

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز گفت: دستگاه‌های ماینر (استخراج ارز دیجیتال) آسیب جدی به شبکه برق وارد می‌کنند.

به گزارش برق نیوز، عادل کاظمی بیان کرد: با بررسی‌های انجام شده در خصوص تعرفه‌های صنعتی، مشخص شده است ۱۸ درصد مصرف انرژی، نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، این در حالی است که فعالیت صنایع نسبت به سال‌های مشابه رشد قابل ملاحظه‌ای نداشته است.

وی در خصوص دستگاه‌های ماینر اظهار داشت: دستگاه‌های ماینر (استخراج ارز دیجیتال) دارای توان مصرفی برق در رنج‌های مختلف تا چندین کیلووات می‌باشند که کاربران این دستگاه‌ها بطور عمده با استفاده از انشعابات غیرمجاز و با استقرار تجهیزات در کارگاه‌ها اقدام به انشعاب گیری از شبکه فشار ضعیف می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت فعلی تاسیسات برق، حتی در صورت داشتن انشعاب قانونی برای راه اندازی و بهره برداری این دستگاه‌ها توان پاسخگویی و تامین بار مورد نیاز را ندارد، ادامه داد: استمرار این وضعیت و بالا رفتن مصرف انرژی در نقاط مختلف شبکه باعث اختلال و آسیب دیدگی شبکه برق و بروز مشکلاتی در تداوم برق رسانی خواهد شد.

کاظمی با اشاره به لزوم کاهش تلفات انرژی الکتریکی خاطرنشان کرد: استفاده از انشعابات غیرمجاز باعث افزایش تلفات انرژی و افت ولتاژ برای مشترکین واقعی می‌شود.

وی با اشاره به نزدیک شدن پیک تابستان ۹۸ بیان کرد: با توجه به افزایش دمای هوا، مصرف بالای این دستگاه‌ها در کنار استفاده از وسایل سرمایشی، شهروندان و شرکت برق تبریز را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز راه حل‌هایی را برای رفع این معضل ارائه داد و گفت: شرکت مادر تخصصی توانیر باید طرحی را برای شرکت‌های توزیع ارائه کند تا طبق تعرفه مصرفی خاص، این گونه انشعابات به صورت قانونی و با تعرفه مشخص به متقاضیان واگذار شود تا از سوء استفاده‌های غیرقانونی جلوگیری شود.

همچنین در ماه گذشته در خصوص تعیین تعرفه مصرفی خاص استخراج کنندگان، اخباری منتشر شد که در ادامه می‌خوانیم.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر به فعالیت استخراج کنندگان بین المللی ارز‌های مجازی در کشور اشاره کرد و گفت: پایین بودن تعرفه برق در ایران، موجب استقبال این استخراج کنندگان شده است و به دنبال تعیین تعرفه مجزا برای آنان هستیم.

«محمود رضا حقی فام» در نشست خبری افزود: با توجه به فعالیت تولیدکنندگان ارزمجازی بین المللی – از جمله تولیدکنندگان چینی – در کشور، دنبال تعیین تعرفه مجزا برای آنان هستیم.

وی با اشاره به به یارانه دار بودن برق در کشور که عامل افزایش فعالیت این استخراج کنندگان ارز مجازی شده است، گفت: اکنون نگرانی ما حضور بیشتر استخراج کنندگان ارز مجازی بین المللی با توجه به نرخ پایین برق و استفاده بیش از حد از برق است.

حقی فام خاطرنشان ساخت: تعیین تعرفه صنعتی و یا صادراتی دو راهکار پیشنهادی است تا بتوان مصرف این مشتریان را مدیریت کرد.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: با توجه به اینکه نرخ برق در سایر نقاط جهان واقعی است، استخراج کنندگان ارز مجازی تمایل دارند در کشور‌هایی فعالیت کنند که نرخ برق کمتری داشته باشد تا تولید برای آن‌ها مقرون به صرفه باشد؛ بنابر این با توجه به یارانه دار بودن برق در کشورمان احتمال می‌رود تعداد این استخراج کنندگان افزایش یافته و فشار بیشتری به شبکه برق وارد کنند.

حقی فام ادامه داد: مخالف فعالیت این استخراج کنندگان در کشور نیستیم، اما معتقدیم باید نرخ تعرفه برای آن‌ها بیشتر باشد و پول برق مصرفی را هم بدهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.