مزایای استفاده از بلاکچین در کسب و کارها – جلسه پانزدهم

0 455

پایگاه داده­‌های متمرکز در مقابل پایگاه داده­‌های نامتمرکز بلاکچینی

خانم Maggie Love که در بخش ابتکارات راهبردی آکادمی ConsenSys فعالیت دارد معتقد است که در حال حاضر، کسب و کارها برای ذخیره و پردازش مقدار زیادی داده بر پایگاه داده‌­های متمرکز بزرگی تکیه دارند. این پایگاه داده­‌ها برای تقویت کارکردهای سازمانی همچون امور مالی، منابع انسانی، بازاریابی، فروش و عملکردها و غیره مورد استفاده قرار می‌­گیرند.

البته  پایگاه داده­‌های غیرمتمرکز نیز خودشان دارای مشکلات زیادی هستند زیرا اغلب به صورت جداگانه، ناکارآمد و ناسازگار بوده و به اشتراک‌­گذاری داده‌های دقیق داخلی و خارجی را دشوار می‌­سازند. آنها زمان انجام تراکنش‌ها را افزایش داده و در ارائه یک منبع یکتای قابل راستی­‌آزمایی در خصوص تامین صحت داده‌ها مابین چند طرف و حصول توافق با شکست مواجه می‌­شوند.

پایگاه داده‌­های متمرکز در معرض حملات مهاجمان داخلی و خارجی قرار دارند زیرا آنها یک نقطه شکست دارند که حتی بهترین امنیت سایبری نیز برای حفاظت از آنها، با شکست روبه­‌رو می­‌شود. ما نمونه‌هایی از این قبیل حملات را روی Yahoo، Equifax و Target شاهد بوده‌­ایم.

در حال حاضر بسیاری از شرکت­‌های تجاری در حال بررسی فناوری بلاکچین برای غلبه بر چالش­‌هایی هستند که در مورد پایگاه داده­‌های متمرکز با آنها رو به‌­رو بودند. همانطور که می‌­دانید بلاکچین یک فناوری دفترحساب توزیع شده است که با فناوری رمزنگاری امضا با کلید عمومی و خصوصی معتبر، امن شده است. به جای داده‌­هایی که روی یک پایگاه داده متمرکز ذخیره شده­‌اند، در بلاکچین، داده‌­ها می­‌توانند ذخیره شده، به طور خودکار تکرار شده و در یک شبکه پایگاه داده به اشتراک گذاشته شوند.

شبکه بلاکچین، شفاف و قابل اطمینان است و به هرکسی که وارد آن شود اجازه می‌­دهد یک منبع حقیقی از داده­‌های جاری و گذشته را ببیند. همچنین کارایی، دقت و سرعت تراکنش‌ها، سبب کاهش اختلافات شده و نیاز به واسطه‌­ها را برطرف می‌­کند. در نهایت، معماری توزیع شده بلاکچین، مقاومت بیشتری داشته و به علت عدم داشتن نقطه شکست، قابلیت هک شدن را کاهش می‌دهد.

 

بلاکچین و زنجیره تامین

کاربردهای جدید و هیجان انگیز در بسیاری از صنایع که با بلاکچین قدرتمند شده‌­اند، از جمله زنجیره تامین، قابل ادغام هستند.  منشاء دارایی­‌ها قابل راستی­‌آزمایی، بازبینی و حسابرسی بوده و باعث ایجاد شفافیت در سراسر چرخه حیات زنجیره تامین می­‌شود.

 

بلاکچین و صنعت پزشکی

در حوزه صنعت پزشکی نیز بلاکچین سبب ایجاد مالکیت شخصی سوابق پزشکی شده است و داده­‌های بیماران در صورت صلاحدید خود آنها، می­‌تواند به صورت عمومی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

بلاکچین و صنعت موسیقی

در حوزه صنعت موسیقی، استفاده از فناوری بلاکچین سبب ایجاد مالکیت و توزیع موسیقی شده و دیگر همچون گذشته، هنرمندان توسط واسطه­‌ها مورد تعرض و سوء استفاده قرار نمی‌­گیرند و برای کار خود به صورت مستقیم پاداش و دستمزد دریافت می‌­کنند.

 

بلاکچین و اینترنت اشیاء (Internet of Things)

همچنین، در اینترنت اشیاء (Internet of Things) یا اختصاراً IOT نیز از بلاکچین به عنوان ابزاری برای اتصال یک ماشین به سایر ماشین­‌های IoT و انجام و احصای تراکنش‌­ها به صورت ماشین به ماشین استفاده می­‌شود.

 

بلاکچین و حوزه خدمات مالی و پرداخت

با این حال، بلاکچین برای تمام مشکلات موجود در دنیای کسب و کار پاسخی ندارد. در حقیقت چند نکته وجود دارد که باید به منظور بررسی جدی­‌تر بلاکچین برای یک app تجاری مورد تدقیق قرار داده شود. آیا بخش‌­ها و نهادهای مختلفی وجود دارند که به تعامل با یکدیگر نیاز داشته باشند؟ آیا بخش‌­های خاصی از کسب و کار به عوامل مرکزی که بعنوان واسطه عمل می­‌کنند وابسته هستند؟ آیا در انجام تراکنش­‌ها یا فرآیندهای کسب و کار، عدم‌­اعتماد وجود دارد؟ آیا دارایی­‌هایی داریم که از طریق ردیابی مایل باشیم بدانیم سرمنشاء آنها کجا بوده است؟ در نهایت چه بخش‌هایی از کسب و کار مورد نظر می‌توانند به طور خودکار اجرا شده و در قراردادهای هوشمند گنجانده شوند؟

به عنوان مثالی از کاربرد یک کسب و کار بیایید درباره مقوله پرداخت در صنعت خدمات مالی بحث کنیم.  آیا فکر می­‌کنید از لحظه کشیدن کارت اعتباری تا زمانی که نهایتاً تراکنش انجام می­‌شود، واسطه‌های زیادی وجود دارند؟ آیا این واسطه­‌ها باعث تحمیل شدن هزینه­‌های بالای تراکنش‌ها و ایجاد ناکارآمدی در فرآیند پردازش می­‌شوند؟ به همین دلیل است که یک معامله برای انجام شدن، ممکن است سه روز یا بیشتر زمان صرف کند تا از حالت «تعلیق» به حالت «انجام شده» برسد.

بسیاری از کسب و کارهای حوزه خدمات مالی با پیاده­‌سازی فناوری بلاکچین به منزله ریل‌­های پرداخت، می‌­توانند به طور چشم‌گیری سرعت انجام تراکنش‌­های خود را افزایش دهند زیرا بلاکچین، واسطه‌ها را حذف می­‌کند. این کار می­‌تواند هزینه تراکنش‌­ها، هزینه­‌های عملیاتی و نیز مخاطرات را کاهش دهد.

 

مزایای بلاکچین در کسب و کارها پشتیبانی از خدمات مالی و صنعتی

به کمک فناوری بلاکچین، اکثر کسب و کارها برای پشتیبانی از خدمات مالی صنعتی، مزایای زیادی را تحصیل خواهند نمود. از جمله این مزایا می‌­توان به این موارد اشاره نمود: بهبود نگهداری رکورد داده‌­ها بر روی سیستم­‌های جدا از هم، مالکیت شخصی داده و دارایی­‌های دیجیتال، دسترسی آسان به داده‌­های مشترک یا تاریخی، احصای فوری فعالیت­‌های روی سیستم، گواهی معتبر در خصوص طرف­‌های ناشناخته برای ایجاد تضمین، اتوماسیون یک فرایند چند مرحله‌­ای مبتنی بر کاغذ، توانایی حذف واسطه­‌ها از یک فرایند تجاری، توکنی کردن دارایی­‌هایی که می‌توانند بر روی زنجیره­‌های عمومی یا خصوصی مورد معامله قرار گیرند.

درنهایت، بلاکچین می­‌تواند با سایر فناوری‌­های نوظهور مثل هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء تلفیق شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.