کاربرد فناوری بلاکچین در املاک و مستغلات

0 411

مبحث املاک و مستغلات،  پیچیدگی‌های خاص خودش رو داره! اگر از کسانی که تجربه خرید و فروش زمین یا خونه رو دارند پرس و جو کنید اونها به شما خواهند گفت که این کار، براشون خیلی وقت‌گیر و مخاطره آمیزه و از همه مهم‌تر، خیلی پرهزینه بوده! آکادمی هشکده، کاربرد فناوری بلاکچین در حوزه املاک و مستغلات رو در قالب ویدئو برای شما ارائه کرده.

ذی نفعان زیادی در این بازی مشارکت دارند: مثل خریدار ملک، فروشنده ملک، بنگاه املاک، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و غیره… مهم‌ترین دلیل وقت‌گیر بودن تراکنش خرید ملک، اینه که تراکنش باید به تایید و امضای همه این بازیگران برسه.

بعدا براتون توضیح می‌دیم که بلاکچین چطور می‌تونه  فرآیند خرید و فروش املاک و مستغلات رو خیلی خیلی ساده‌تر و بهتر انجام بده. حتما شما هم با ما هم عقیده هستید که اصولاً کار خرید و فروش ملک خیلی مخاطره آمیزه و قوانین این جور معاملات می‌تونه از کشوری به کشور دیگه و گاه حتی از ایالتی به ایالت دیگه متفاوت باشه!

واسطه‌های زیادی در این کار وجود دارند که به شما مشاوره می‌دن و بهتون می‌گن که چه ملکی رو چه زمانی و با چه قیمتی بخرید. البته می‌دونید که باید به هر کدوم از این واسطه‌ها دسمتزد پرداخت کنید و به همین خاطر، کار معامله ملک، هزینه‌های جانبی زیادی برای هر دو طرف خریدار و فروشنده داره.

اهمیت و نقش محوری بلاکچین دقیقا همین‌جا مشخص می‌شه.

اگه ما قوانین کشوری و ایالتی مربوط به خرید و فروش ملک رو روی یک قرارداد هوشمند قرار بدیم اون وقت فرآیند خرید و فروش املاک، خیلی ساده‌تر از اون چیزی می‌شه که الان هست.

توی این روش، فروشنده فقط کافیه قیمت ملک رو به همراه اطلاعات صاحب ملک به روی قرارداد ارسال کنه، بعدش، قرارداد هوشمند فوراً خودش میره و از یک پایگاه داده همون اطلاعاتی که گفتیم رو می‌خونه و بعد از کسر مالیات و بقیه کارها ، نسخه اولیه مبایعه نامه رو تو یه چشم به هم زدن تولید می‌کنه.

حالا تنها کاری که می‌مونه اینه که خریدار و فروشنده بعد از توافق قیمت و مطالعه شرایط عقد قرارداد ، هر کدوم امضای دیجیتالی خودشون رو زیر قرارداد ثبت کنند.

البته این کار ملزومات شبکه‌ای و back end هم لازم داره. این ملزومات برای تشخیص هویت طرف‌های درگیر در تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرن.

به این ترتیب، دیگه هیچ مناقشه‌ای بر سر امضا رخ نمی‌ده. البته ملک مورد نظر باید به صورت امن و شفاف روی شبکه بلاکچین هم ثبت بشه تا خیال ما از بابت سهولت واگذاری مالکیت هم راحت بشه.

در مورد مدیریت هویت در حوزه املاک و مستغلات، می‌شه ساعت‌ها حرف زد ولی ما در اینجا فقط سعی کردیم مفهومش رو برای شما روشن کنیم.

کشور هند برای حل معضل کلاهبرداری در خرید و فروش املاک از بلاکچین استفاده می‌کنه. در این کشور، میزان جرائم کلاهبرداری در این حوزه خیلی زیاده. مثلا طبق آمار منتشره در سال ۲۰۱۳، در شهر دهلی نو ۱۸۱ فقره و در شهر مومبای ۱۷۳ فقره کلاهبرداری در خرید و فروش ملک گزارش شد.

برای مقابله با این پدیده، مسئولین بعضی از ایالت‌های هند به کمک یک شرکت استارت آپ سوئدی سیستمی رو برای ثبت معاملات املاک بر اساس بلاکچین راه‌اندازی کردند. یکی از چیزهای جالبی که این پروژه با خودش به ارمغان آورده اثرانگشت دیجیتالی رمز-محوره!

طرز کارش به این صورته که: ابتدا صاحب ملک، مختصات جغرافیایی ملک مورد نظر رو همراه با برخی اطلاعات دیگه هش  می‌کنه. بعدش این هش به شناسه یا همون ID صاحب ملک، پیوست می‌شه و نتیجه‌اش دوباره هش می‌شه و به بلاکچین اضافه می‌شه.

از اونجایی که هش‌ها ، مقادیر منحصربفردی هستند بنابراین شناسه مربوط به نقشه‌های هوایی ملک و همینطور صاحب اون ملک، موقع پیوست شدن به همدیگه منحصر به فرد خواهند موند. ضمنا به خاطر غیرقابل تغییر بودن بلاک‌ها در بلاکچین، امکان رشوه دادن و تقلب هم از بین می‌ره.

به این ترتیب، ملک، مورد راستی‌آزمایی قرار می‌گیره و مردم  می‌تونند خیلی راحت و امن ، ملک رو بخرند، بفروشند یا واگذار کنند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.