کاربرد فناوری بلاکچین در انرژی

3 969

همونطور که می‌دونیم نیاز ما به انرژی، هر روز بیشتر می‌شه. یکی از مهم‌ترین خواسته‌های ما اینه که منابع انرژی تا حد ممکن تجدیدپذیر بشن. همیشه آرزوی بشر این بوده که بتونه روشی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پیدا کنه که از طریق اون، فرایند تجدید انرژی کاملا به صورت خودکار، شفاف و قابل حسابرسی انجام بشه. آکادمی هشکده قصد داره کاربرد فناوری بلاکچین در انرژی رو در قالب ویدئو به شما معرفی کنه.

البته ممکنه ما برای تجدید انرژی، با  یه سری مشکلات و چالش‌ها هم رو به رو بشیم که می‌تونیم برای گذر از اونها از یک سری بسترها یا همون پلتفرم‌ها استفاده کنیم که قابلیت خوبی برای محافظت از انرژی در مقابل خطر رو داشته باشن. یکی از این پلتفرم‌ها، فناوری بلاکچین هست که از هوش مصنوعی هم استفاده می‌کنه. بلاکچین، توانایی‌های زیادی برای مکانیزه کردن زنجیره‌های ارزش انرژی داره! بلاکچین این کار رو از طریق تمرکززدایی و دیجیتال‌سازی انجام میده.

فناوری بلاکچین با استفاده از چیزی به نام دفترکل‌توزیع‌شده می‌تونه تراکنش‌های فرد به فرد یا همون peer-to-peer  رو بدون نیاز به واسطه‌ها انجام بده. با این کار، بلاکچین اجازه دسترسی مستقیم برای انتقال انرژی رو به راحتی فراهم می‌کنه.

فناوری بلاکچین با قراردادهای هوشمندی که دارای برچسب زمانی هستند تضمین می‌کنه که همه ریز-تراکنش‌ها به صورت کاملا خودکار انجام بشن. بلاکچین می‌تونه خودش رو با شرایط از پیش تعیین‌شده صدور گواهی که از طرف صادرکننده تراکنش مشخص می‌شن تطبیق بده. به همین خاطر هست که می‌گن بلاکچین قابلیت پاسخگویی صد درصدی رو داره.

فناوری بلاکچین هزینه‌های بهره برداری از انرژی رو شفاف سازی می‌کنه و با این کار، تراکنش‌های انرژی رو اعتبارسنجی می‌کنه. اون به شما اجازه می‌ده خیلی راحت و آسون از مدل‌های انرژی پایدار استفاده کنید. فناوری بلاکچین با کاهش دادن هزینه‌ها می‌تونه باعث کم شدن اثرات کربن و آلاینده‌ها هم بشه. اون می‌تونه اتوماسیون زنجیره تامین انرژی رو هم به بهترین نحو انجام بده.

این فناوری می‌تونه زمینه مدیریت تعرفه رو برای زیرساخت‌های پویای اعتبارسنجی انرژی فراهم کنه. پلتفرم‌های بلاکچینی، از طریق سیستم‌های توکنی می‌تونن منابع انرژی رو از مبداء تا مقصد ردیابی کنن. این کار باعث تامین انرژی پاک می‌شه. سیستم‌های توکنی، سیستم‌هایی هستن که می‌تونند منابع انرژی رو بین دو طرف تراکنش ردیابی کنند.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. علی شاه‌حسینی می گوید

  سلام ضمن تشکر از شما ، بهتر است از عبارت مرسوم انرژی تجدیدپذیر به جای کلمه برگشت‌پذیر استفاده شود.

  1. دپارتمان آموزش می گوید

   ضمن تشکر از شما فعلا در متن لحاظ گردید.

  2. دپارتمان آموزش می گوید

   ممنون از توجه شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.