شبکه همتا به همتا چیست – جلسه یازدهم (+ویدئو)

0 998

تفاوت شبکه­ همتا به همتا (Peer-to-peer) با شبکه­ مبتنی بر سرور چیست؟

گره‌­ها (Nodes) رایانه­‌های تشکیل دهنده شبکه بلاکچین هستند. به طور سنتی اینترنت دارای ساختار مبتنی بر سرور است؛ با یک سرور در وسط و مشتریان یا کاربرانی که همگی به آن متصل هستند. چیزی شبیه آنچه که در اینجا می­بینید.

در این معماری هرکس بخواهد با یک سرویس آنلاین تعامل داشته باشد به همین سرور متصل می­‌شود. در اینجا دو مشکل بزرگ وجود دارد: اولین مشکل این است که پهنای باند درخواست شده از آن سرور بسیار بالاست چون تمام ترافیک‌ها به آن ارسال شده و از همان نیز دریافت می‌­شوند. در اینجا همه گذرگاه­‌هایی که برای انتقال داده بین کاربران شبکه وجود دارد استفاده نمی‌­شوند.

دومین مشکل این است که یک نقطه شکست (Single Point of Failure) وجود دارد. به این معنا که اگر سرور دچار اشکال شده یا هک شود، سیستم به عملکرد خود پایان می‌دهد و مطمئناً در اینجا تمرکز قدرت وجود خواهد داشت. هر کسی که کنترل سرور را در دست بگیرد موفق به کنترل سیستم خواهد شد که لزوماً چیز بدی نیست اما یک ویژگی قابل توجه در این مدل است.

یکی از مدل­‌های جایگزین برای مدل مبتنی بر سرور، مدل همتا به همتا (Peer-to-peer) است. در این مدل، همه اعضاء به یکدیگر متصل بوده و با هم برابر هستند. به عنوان مثالی از این مدل می­‌توان شبکه اتریوم، بیت‌کوین و بیت‌تورنت را نام برد. در اینجا اطلاعات می­‌تواند به طور آزادانه مابین گره­‌ها جریان داشته باشد که این پدیده باعث بهینه­‌سازی استفاده از پهنای باند موجود می­‌شود.

این سیستم همچنین در برابر شکست اعضای مجزا انعطاف پذیر بوده و نسبت به حملات شبکه نیز انعطاف­‌پذیری بیشتری از خود نشان می‌­دهد. مدل همتا به همتا مدلی است که در بلاکچین مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

 

من برای پیوستن به یک بلاکچین نیاز به چه چیزهایی دارم؟

در صورتی که بخواهید به یک بلاکچین اتریوم بپیوندید هیچ ملاحظات خاصی در مورد گره وجود ندارد و فقط باید نرم‌افزار آن را دانلود کرده و به واسطه آن، رایانه خود را به یک گره تبدیل کنید. اگر بخواهید می‌توانید سایر نرم‌­افزار های همتا به همتا را نیز نصب کرده و همه را همزمان اجرا کنید. یکی از مهم­ترین ویژگی­‌های شبکه­‌های توزیع شده بلاکچینی، این است که هر کسی می‌­تواند به آن‌ها بپیوندد و جمعی از مردم می­‌توانند قدرت را به اشتراک بگذارند. سیستم­‌هایی می‌­توانند توسعه یابند که واقعاً دموکراتیک باشند. شما برای پیوستن به آن‌ها نیاز به مجوز (permission) ندارید مگر اینکه منظور شما، مجوزی مربوط به خود بلاکچین باشد که در این مورد در یکی از دروس بعدی به تفصیل سخن خواهیم گفت. گره­‌ها به منزله دروازه­‌ها و خدمت‌گزاران بلاکچین هستند.

 

انواع و کارکرد هر یک از گره‌­ها (Nodes) در بلاکچین چیست؟

گره­‌ها سیستم‌هایی هستند که با یکدیگر ارتباط برقرار کرده، اعتبار بلاکچین را تضمین نموده و نسخه­‌های محلی آن را ذخیره می‌­کنند. انواع مختلفی از گره­‌ها وجود دارد: گره­‌های کامل (Full Nodes)، کل بلاکچین را ذخیره کرده و هرچیزی و هر تراکنشی را اعتبارسنجی می‌­کنند. گره­‌های دیگر تحت عنوان گره‌­های سبک (Light Nodes)، فقط بخشی از بلاکچین را ذخیره می‌­کنند. ماینرها متمایز از گره‌­ها هستند. آنها بلاکچین را ذخیره نمی­‌کنند بلکه اعضایی از شبکه هستند که بلاک­‌ها را ایجاد کرده و برای گره­‌هایی که آنها را راستی­‌آزمایی کرده و یا مردود می‌­کنند ارسال می­‌نمایند. هر گره می­‌تواند به عنوان یک ماینر در نظر گرفته شود اما نیازی به ماین یا استخراج کردن نیست. هنگامی که یک گره کامل، یک بلاک معتبر را از ماینر دریافت می­‌کند، آن را در نسخه محلی بلاکچین خود قرار داده و آن بلاک را برای گره­‌هایی که به او متصل هستند به صورت همه‌­پخشی منتشر می‌­کند. سپس آن گره­‌ها نیز اعتبار بلاک مذکور را بررسی کرده و به سایر گره­‌های متصل به خود ارسال می­‌کنند. به این ترتیب بلاک مورد نظر در سراسر شبکه پخش می­‌شود. این روند برای بلاک بعدی نیز دوباره از نو شروع شده و تکرار می­‌شود.

بدین­‌ترتیب ما به پایان مرور فنی خود در خصوص بلاکچین رسیدیم! در بخش بعدی درس، حوزه بررسی خود را فراخ‌­تر نموده و به بررسی انواع دیگر بلاکچین‌ها و عواملی که آنها را ارتقاء می­‌دهند خواهیم پرداخت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.