دفتر کل توزیع شده چیست – جلسه چهارم (+ویدئو)

0 1,114

تاریخچه دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger)

قبل از بحث در مورد دفترکل (دفترحساب) توزیع شده به تاریخچه دفترحساب یا همان دفتر معین می‌پردازیم.
در سده ۱۵۰۰ میلادی، دفترحساب عبارت بود از یک کتاب بزرگ که همیشه در دسترس و قابل مشاهده بود. این دفتر معمولا در مکان های عمومی مانند میادین اصلی شهر قرار می‌گرفت.
این ایده در طول زمان به دفترحسابی تبدیل شد که امروزه در نهادهای تجاری استفاده می‌شود.

مفهوم دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger)

در کاربرد مدرن، «دفتر حسابرسی» به عنوان یک دفترحساب تجاری که بستانکاری و بدهکاری در آن ثبت شده است مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نکته ای که باید در اینجا یادآور شویم این است که هر کسب و کاری، دفتر حساب مخصوص به خود را دارد.
اگر بخواهیم ببینیم که آیا یک معامله بین دو واحد تجاری انجام شده است یا نه باید به دفترحساب های هر دو واحد تجاری مراجعه کرده و ببینیم آیا برای یک بستانکاری و در دیگری بدهکاری ثبت شده است یا خیر؟
امروزه دفترحساب ها با نرم افزارهای حسابداری جایگزین شده‌اند.

تفاوت دفاتر حساب توزیع شده با دفاتر کاغذی

در این نرم افزارها حساب ها به صورت دیجیتالی ذخیره شده و در مقایسه با دفترحساب های کاغذی بسیار قدرتمند و منعطف هستند.
دفتر حساب های دیجیتالی و پایگاه داده‌ها به راحتی از هر نقطه از جهان قابل ویرایش، کپی و انتقال دادن هستند و این یک نقطه ضعف محسوب می‌شود. برای مقابله با این نقطه ضعف، یک کپی از این دفترحساب را در شبکه توزیع می‌کنیم. بنابراین هیچ نسخه متمرکز و قوانین خاصی در مورد تغییر آنها وجود ندارد. این امر باعث می‌شود این سیستم بسیار قوی شده و مرجعیت غیرمتمرکز شود.

در حال حاضر ممکن است بگویید که همه چیز خوب است، اما شما چگونه می‌توانید دفترحساب هایی را ایجاد کنید که با هم هماهنگ باشند و اختلاف حساب نداشته باشند؟
این زمانی اتفاق می‏‌افتد که یک مفهوم کلیدی در بلاکچین تحت عنوان «توافق» یا «اجماع» (Consensus) را معرفی کنیم.
برای اینکه دفاترحساب توزیع شده را هماهنگ نگه داریم، باید برای رسیدن به توافق، پروتکلی بسازیم که اگر یکی از این دفترحساب ها تغییر کرد شبکه‌ها قادر باشند اختلاف را تشخیص دهند.
در واقع شبکه‌ها این کار را با ترکیبی از توافق از طریق اثبات انجام کار (proof-of-work) و همچنین پروتکل‌های همتا به همتا و رمزنگاری انجام می‌دهند.
دفاتر حساب های دیجیتالی بلاکچینی مدرن، حتی بسیار فراتر از ثبت معاملات نیز پیش رفته‌اند. مثلا اتریوم به عنوان بلاکچین نسل دوم علاوه بر قابلیت ذخیره سازی اطلاعات، امکان اجرای کد را هم فراهم می‌آورد. در ادامه بیشتر در مورد اتریوم صحبت خواهیم کرد.
دفاتر حساب توزیع شده و بلاکچین اجازه حسابرسی سه طرفه را به ما می‌دهند. در حسابرسی سه طرفه، هر یک از طرف های تجاری دفاتر حساب خود را دارند. در عین حال معاملات روی بلاکچین هم ذخیره می‌شود؛ یعنی در مجموع سه دفتر حساب خواهیم داشت. با استفاده از دفتر حساب روی بلاکچین، پیدا کردن اختلاف حساب و تسویه حساب بسیار ساده تر انجام خواهد شد.
لازم به ذکر است دفاترحساب توزیع شده الزاما بلاکچینی نیستند. یعنی شما با روش‌های دیگر هم می‌توانید دفتر حساب توزیع شده را پیاده سازی کنید؛ ولی بلاکچین یکی از روش‌هایی است که در این زمینه خیلی موفق عمل کرده است.

اکنون که متوجه شدید دفتر حساب توزیع شده چیست می‌توانیم یک گام فراتر نهاده و به سراغ این مفهوم برویم که اساساً خود بلاکچین چیست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.