بلاکچین به عنوان بستر (Platform) – جلسه بیست و یکم (+ویدئو)

0 1,825

اکنون که نگاهی به dapp ها کردیم، می­‌توانیم بلاکچین‌ها را به طور کلی بعنوان بسترهایی (Platforms) در نظر بگیریم که سایر چیزها می­‌توانند بر روی آنها بنا گردیده و ایجاد شوند. از آنجا که همه بسترها مانند اتریوم ماشین مجازی ندارند، نتیجه می­‌گیریم همه آنها ویژگی­‌های یکسانی ندارند. هر بلاکچین بعنوان یک بستر، مزایا و معایب خود را دارد. بسته به اینکه دقیقا قصد انجام چه کاری را دارید ممکن است یک بلاکچین دیگر یافت شود که نیازمندی­‌های شما را بهتر برآورده کند. فارغ از مزایا و معایب، سایر پارامترها همچون اندازه، سلامت و چشم‌­انداز رشد در آینده شبکه نیز از ملاحظات مهم برای بلاکچین­‌ها هستند.

اگر در نظر دارید یک dapp بسازید یا در یک راه حل بلاکچینی سرمایه­‌گذاری کنید، در نظر گرفتن سطح پشتیبانی و اندازه جامعه توسعه­‌دهندگان در پشت بلاکچین مورد نظر، ارزشمند است. البته می­‌توانید بلاکچین خود را کاملا متناسب برای یک موقعیت خاص بسازید.

به عنوان یک مثال، بلاکچین Ripple را در نظر بگیرید که منحصرا برای انتقال ارزان و سریع مقادیر زیادی ارزش بین دو موسسه مالی بزرگ، ساخته شده است.

 

مقایسه بلاکچین Hyperledger با اتریوم

Hyperledger ، پروژه‌­ای است که نه تنها بلاکچین است بلکه مجموعه‌­ای ازفریم­‌ورک­‌ها و ابزارهای چندین بلاکچین مختلف است. بلاکچین Hyperledger، بیشتر با هدف ایجاد بلاکچین سفارشی برای کاربردهای صنعتی خاص و تمرکز بر روی بلاکچین­‌های مجاز یا کنسرسیوم، طراحی شده است و تلفیقی از مدل‌­های عمومی و خصوصی بلاکچین می‌­باشد. این پروژه می‌­تواند با اتریوم مقایسه شود.

اتریوم، یک پیاده­‌سازی خاص بلاکچین بوده و یک نرم­‌افزار است که می‌­تواند به راحتی به عنوان یک بلاکچین با حق دسترسی یا بلاکچین خصوصی به کار رود. اتریوم همچنین دارای یک EVM است که شما می‌­توانید بالای آن ایجاد کنید. در حقیقت در حین تولید، توسعه دهندگان از نمونه‌های بلاکچین خصوصی در کامپیوترهای خودشان و شبکه­‌های ویژه آزمونگری (Testnets) استفاده می­‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد سیستم‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند خود را خارج از محیط دنیای واقعی آزمایش کنند. Testnet ها شبکه‌های عمومی بزرگی هستند که برای آزمایش کردن اهداف و ویژگی‌های ارزهایی که هیچ ارزشی ندارند، ساخته شده­‌اند. برای مثال روی Testnet، می‌توانید با استفاده از چیزی تحت عنوان فاست (faucet) ، اتر را با تخفیف یا به طور رایگان تهیه کنید. سپس، شما از این اتر برای پرداخت گاز مورد نیاز برای آزمایش اجرای قرارداد هوشمند خود، استفاده ­­می­‌کنید. مزیت دیگر اتریوم منبع باز بودن آن است به این معنی که کدها به منظور آزمایش کردن و پیشنهاد کردن بهبودها، برای هرکسی قابل دسترس است.

EEA (Ethereum Enterprise Alliance)، یک سازمان غیرانتفاعی شفاف با صدها نفر عضو است. هدف از این تشکیلات اقتصادی، ارائه مشاوره و هدایت توسعه اتریوم است. وجود EEA نشان دهنده تعهد به سلامت و آینده بلاکچین اتریوم به عنوان یک سیستم معتبر با تشکیلات اقتصادی است که دارای اصول پایه و استوار توسعه  می­‌باشد.

 

جبران کاستی‌­های بستر اتریوم با ابزار IPFS (Interplanetary File System)

هرچه جوامع توسعه دهنده فعالیت خود را بیشتر می‌­کنند،  سیستم­‌ها نیز پیچیده‌­تر شده و مجموعه ویژگی‌­های آنها غنی­‌تر می­‌شود. اتریوم هم از این قاعده مستثنی نیست. برخی از کاستی­‌های بستر اتریوم توسط ابزارها جبران شده است و گسترش‌ها، توسط توسعه دهندگان ایجاد شده است. IPFS (Interplanetary File System) مثالی از این موضوع است.

ذخیره‌سازی فایل بر روی یک بلاکچین بسیار گران است، چون هر گره باید آن را ذخیره و پردازش کرده و در بلاک­‌های بسیار کوچک و گران نگهداری کند. IPFS برای مقابله با این مشکل، شبیه به BitTorrent ، شبکه‌­ای از فایل­‌ها برای ذخیره‌­سازی به صورت توزیع شده و بسیار ارزانتر ارائه نمود. ایده IPFS، ایجاد یک وب کاملا توزیع شده است. به جای داشتن سرورهای منفرد برای سرویس‌­دهی به فایل­‌ها، شبکه‌های توزیع شده­‌ای را دارید که همان کار را انجام می‌دهند. همچنین، یکی دیگر از اهداف ایجاد IPFS، تعامل با قراردادهای هوشمند است. Swarm یکی دیگر از راه حل های شبیه به IPFS است.

 

کاربرد افزونه مرورگر Metamask در dapp های اتریوم

ممکن است کنجکاو شده باشید که یک کاربر دقیقا چگونه می­‌تواند با شبکه اتریوم تعامل داشته باشد؟ پاسخ این سوال در Metamask است.

Metamask یک افزونه مرورگر است که به کابر اجازه ی دسترسی به dapp های اتریوم را می­‌دهد. توسط ورود به سیسم با Metamask، شما به طور موثری هویت خود را تائید کرده و می­‌توانید از این هویت در طیف وسیعی از app ها استفاده کنید. این دقیقاً شبیه به همان کاری است که گوگل انجام می‌­دهد. وقتی شما وارد حساب گوگل خود می­‌شوید از آن لحظه به بعد، قادر خواهید بود با همان هویت به YouTube، Gmail و Google Docs نیز دسترسی پیدا کنید. MetaMask به شما اجازه می‌دهد همین کار را به روشی غیراز روش متمرکز شده‌ای که گوگل دارد، انجام دهید. افزونه Metamask به نمایندگی از شما اجازه می‌­دهد که شما تعامل با یک بلاکچین را تائید یا رد کنید و کنترل کاملی بر هویت و اطلاعات شما دارد.

در یکی از مطالعات موردی، ما به بررسی پروژه uPort خواهیم پرداخت که یک dapp برای مدیریت هویت به صورت خودمدیر بوده و بر روی بلاکچین اتریوم توسعه یافته است.

سرانجام، این بخش را با نگاهی به معماری و فرآیندهای توسعه یک app توسعه داده شده بر روی بلاکچین به پایان می­‌بریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.