بلاکچین چیست – جلسه پنجم (+ویدئو)

0 3,273

بلاکچین به زبان ساده

بلاکچین، مجموعه ای از بلاک هایی است که به شکل خطی با روش های رمزنگاری به هم زنجیر شده اند.
پیاده سازی های مدرن بلاکچین، دارای جزئیات زیادی است ولی ما به بررسی یک بلاکچین ساده با تمثیلی از دنیای واقعی اکتفا می‌کنیم.

یک جامعه کوچک مثلاً روستایی به نام «بلاکچین» را تصور کنید، مردم روستا با هم داد و ستد داشته و کالاهای مختلف را با هم معامله می‌کنند. در مدل مورد نظر، از هر معامله ای که بین افراد صورت می‌گیرد،

گزارشی برای حسابدار این روستا ارسال می‌شود و او معاملات انجام شده را در کاغذی ثبت کرده و در پایان روز به میدان شهر رفته و این برگه را بر روی معاملات روزهای قبل سنجاق می‌کند.

همچنین فرض کنید شخص حسابدار از اثرانگشت برای مهر و موم کردن این عناصر استفاده می‌کند تا هیچ کس نتواند معامله ای را به صورت مخفیانه حذف یا دستکاری کند. این نوع ثبت معاملات، یک بلاکچین کاغذی ابتدایی است و هر قطعه کاغذ، در حقیت نمایانگر یک بلاک است که در توالی خطی معاملات قرار دارد.
در این مدل هر کسی قادر است تمام تراکنش های گذشته را ببیند، حتی از شروع کار سیستم تا کنون! این عناصر با اثرانگشت، مهر و موم شده اند. بنابراین، مشخص است که هیچ کس نمی‌تواند هیچ صفحه ای را دستکاری کند. ضمناً این تراکنش‌ها به صورت عمومی و همگانی قابل مشاهده هستند.

این زنجیره کاغذها، معاملات مورد تایید همگان را ثبت کرده است. مردم روستا چون در مورد درستی اطلاعات ثبت شده با هم توافق دارند، در دعواها و اختلافات به آن مراجعه می‌کنند. به عبارت دیگر مردم روستا به این بلاکچین کاغذی اعتماد دارند.
اجازه دهید این مثال را یک گام به بلاکچین واقعی نزدیک‌تر کنیم. در بلاکچین واقعی، ما تنها یک حسابدار نداریم. هر حسابداری مستقل از دیگران می‌تواند معاملات را در یک صفحه کاغذ ثبت کند. ولی در پایان روز یکی از حسابدارهاست که اجازه سنجاق کردن صفحه کاغذ خود را به بلاکچین میدان روستا دارد. حسابدارها برای اضافه کردن صفحه جدید با هم رقابت کرده و شخص برنده صفحه کاغذ جدید را اضافه می‌کند. صفحه کاغذ اضافه شده باید توسط بقیه حسابدارها تایید شود. با تایید صفحه کاغذ جدید حسابدار برنده جایزه می‌گیرد. چون دریافت جایزه منوط به تایید صفحه کاغذ توسط اکثریت است، حسابدار برنده دلیلی برای تقلب ندارد. زیرا در صورت تقلب از جایزه محروم خواهد شد!
البته این مثال همچنان از بلاکچین واقعی فاصله دارد. در بلاکچین واقعی تنها یک نسخه از بلاکچین وجود ندارد. در میدان تمامی روستاهای همسایه هم یک نسخه از همین بلاکچین وجود دارد و حسابداران در همه روستاهای همسایه برای اضافه کردن صفحه کاغذ جدید و دریافت جایزه با هم رقابت می‌کنند. به محض اینکه در یک روستا حسابداری صفحه کاغذ جدید را اضافه کرد و برنده شد، این صفحه به بلاکچین بقیه روستاها هم اضافه می‌شود. به عبارت دیگر یک نسخه از بلاکچین در تمامی روستاها وجود داشته و همه در مورد صحت اطلاعات آن توافق دارند.

مطالب فوق در ساده ترین حالت ممکن کاربردهای بلاکچین را با اندکی کاستی، بیان می‌کند.

 

در بلاکچین واقعی حسابداران، کامپیوترهایی هستند که در یک شبکه همتا به همتا با هم وصل هستند. صفحات کاغذ، بلاک هایی است که به بلاکچین اضافه می‌شود. بلاکچین یک فایل دیجیتال خیلی بزرگ است که تمامی کامپیوترهای شبکه در مورد صحت اطلاعات آن با هم توافق دارند.

با در نظر داشتن این تمثیل، در ادامه جزئیات فنی تکنولوژی بلاکچین را بررسی خواهیم نمود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.