بلاکچین چیست؟

دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران-مرکز

0 874

این سخنرانی علمی با موضوع بلاکچین؛ مبانی و مفاهیم در روز شنبه مورخ ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران-مرکز توسط دکتر محمدحسین رضوانی، مدیر دپارتمان آموزش هشکده برگزار شد.

زمان: شنبه مورخ ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۲:۳۰

مکان: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران-مرکز واقع در آدرس تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، بلوار امام حسن، مجتمع دانشگاهی آیت ا… هاشمی رفسنجانی (ره)، طبقه ششم دانشکده ی معماری و شهرسازی، سالن شماره ۲

 

بخش اول

در این جلسه ابتدا معماری شبکه های مبتنی بر بلاکچین تشریح شد. پس از بیان تمثیلی از بلاکچین با استفاده از تعاملات مالی انجام شده در یک روستای نمادین به نام «بلاکچین» مفهوم حسابرسی سه طرفه در بلاکچین و تفاوت آن با حسابرسی سنتی دوطرفه توضیح داده شد. سپس آناتومی بلاک در بلاکچین تشریح گردید. در ادامه، انواع روش های توافق (consensus) در بلاکچین تشریح شد. این مکانیزم ها عبارتند از: اثبات انجام کار (Proof-of-work)، اثبات سهام (Proof-of-stake)، ژنرال های بیزانسی (Byzantine Agreement) و گراف جهت دار بدون حلقه (DAG) و سایر موارد .

چرخه هایپ (Hype Cycle) فناوری بلاکچین از منظر موسسه گارتنر تشریح گردید. همچنین مبانی و مفاهیم استخراج (Mining) و چالش های مختلف صنعت ماینینگ مورد بررسی قرار گرفت.

بخش دوم:

در ادامه، یک محصول کاربردی توزیع شده بر بستر بلاکچین اتریوم توسط یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، آقای مهندس محمدمهدی (دانیال) عبدی، از سوی گروه هشکده از طریق ارتباط از راه دور اسکایپ تشریح شد.

گروه هشکده مراتب تشکر و قدردانی خود را از کادر هیات علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز اعلام می کند. همچنین، از سرکار خانم نسترن دژآگه که مسئولیت هماهنگی این برنامه را بر عهده داشتند سپاسگزاریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.