رونمایی از رقیب تازه نفس اسنپ در دانشگاه شریف؛ کارچین(CarChain)

1 725

طی چند سال اخیر، سامانه‌های بسیاری برای درخواست اینترنتی خودرو، وارد بازار شده اند. در بازار بین المللی، اوبر، و در بازار ایران، اسنپ، بازیگران اصلی این نوع از سامانه‌ها هستند. کارچین یک سامانه درخواست اینترنتی خودرو مبتنی بر فناوری بلاکچین است.

بنیانگذاران کارچین این پروژه را در روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت به جامعه استارتاپی و سرمایه‌گذاران معرفی کردند. این همایش در محل سالن اجتماعات پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف با حضور ۲۰۰ نفر از علاقه‌مندان برگزار شد.

آقای امامی، هم‌بنیانگذار و مدیر اجرائی کارچین، اعلام کرد: ” هدف از این پروژه غیرمتمرکزسازی سامانه‌های درخواست حوزه حمل و نقل است. این غیرمتمرکزسازی به بازیگران، ارزش‌های جدیدی پیشنهاد می‌کند. به عنوان نمونه کارچین برای رانندگان امکان مشارکت در منافع پروژه و برای مسافران کاهش ذاتی کمیسیون سامانه را -به دلیل ضد انحصاری بودن- در پی خواهد داشت.”

به کانال تلگرام هشکده بپیوندید

در ادامه جناب آقای اکبری نودهی، مدیر فنی پروژه کارچین، درباره ساختار و معماری این پروژه توضیح داد: کارچین بر روی شبکه بلاکچینی اتریوم کار می‌کند و توکن‌های آن با ERC20 تعریف می‌شود. برای حل مشکل مقیاس‌پذیری از زنجیره جانبی – plasma Side Chain-  استفاده می‌شود. یکی از عناصر جالب معماری کارچین، واحدهایی به نام اتصال‌گرها می‌باشد که واسطه‌ای بین مسافرین و راننده‌ها هستند! این واسطه‌ها درخواست‌های سفر را از مسافر گرفته و به راننده‌ها اعلام می‌کنند. راننده‌ها برای پذیرش درخواست‌های سفر با کرایه اعلام شده، مختار هستند. راننده‌ها نظر خود را از طریق اتصال‌گرها به اطلاع مسافرین می‌رسانند. این سامانه بر خلاف آرمان اولیه dApp ها، واسطه را کاملا حذف نمی‌کند، بلکه انحصار واسطه‌گری را از بین می‌برد. به گفته آقای اکبری از این دیدگاه، کارچین semi decentralized محسوب می‌شود.

در پایان برنامه، آقای زیودار، مشاور جذب سرمایه‌ی کارچین، برنامه‌های کارچین را برای جذب سرمایه تشریح کرد. در این پروژه یک میلیارد توکن با نام carNC  با قیمت اسمی ۱۰ سنت، به ارزش کل ۱۰۰ میلیون دلار تولید می‌شود. ده درصد از این توکن‌ها برای بنیانگذاران کنار گذاشته می‌شود. توکن‌های باقیمانده در سه مرحله فروش خصوصی، فروش عمومی ICO و برنامه‌های بازاریابی Air Drop واگذار خواهد شد. هم‌اکنون این شرکت به دنبال جذب سرمایه گذار خصوصی است و فروش عمومی تا پایان سال ۹۸ محقق نخواهد شد.
قبل از توضیحات بنیانگذاران پروژه کارچین، جناب آقای دکتر مداح علی, عضو هیات علمی دانشگاه شریف و رئیس آزمایشگاه بلاکچین شریف، سخنرانی کرد و پنلی با موضوع بلاکچین و شرکت‌های استارتاپی با حضور تعدادی از فعالان برگزار شد.

گروه هشکده به نوبه خود برای بنیانگذاران پروژه کارچین آرزوی موفقیت می‌کند و امیدوار است موفقیت این نوع از پروژه‌های بلاکچینی، به رونق و شکوفایی فضای استارتاپی ایران کمک کند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. سید انصار می گوید

    درود.بنظر من پروژه کارچین پروژه ای شکست خورده هست. به دلیل سرمایه پذیرش اولیه بسیار بالا و نداشتن برنامه‌ کسب و کار مدون. و کسی که مسافر بری میکنه برای کسب درامد هست و نیاز داره و نمیاد برای چند عدد مجازی وقت بگذاره. و دوما عنوان شده که عرضه بین المللی. در داخل پشتیبانی نداشته باشید در خارج چه کسی پشتیبانی کنه؟ امیدوارم در اخر کلاهبرداری نباشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.