گلوبال کوین: ارزدیجیتال فیسبوک

از شایعه تا واقعیت پروژه لیبرا

0 3,139

فیس بوک می خواهد ارزدیجیتالی به نام گلوبال کوین را تا سال ۲۰۲۰راه اندازی کند. گلوبال کوین از نوع استیبل کوین بوده و در سرویس پرداخت پیام رسانهای این شرکت مانند واتس اپ و اینستاگرام استفاده خواهد شد. این خبر  رسماً تایید نشده. ولی با کنار گذاشتن مجموعه خبرها و اقدامات این شرکت، این گمانه‌زنی قوت می گیرد. در این مقاله ما آنچه درباره ارزدیجیتال فیسبوک می‌دانیم را با هم مرور می‌کنیم.

رییس سابق  پی پال در فیسبوک

مدیر فیسبوک کوینبیس را ترک کرد
مدیر فیسبوک کوینبیس را ترک کرد

اولین نشانه از تصمیم جدی فیسبوک درباره فناوری دفتر کل توزیع شده DLT در آذر ۱۳۹۶ مشاهده شد. دیوید مارکوس معاون بخش پیام رسانهای فیسبوک به هیات مدیره کوینبیس پیوست. فیسبوک دو تا از بزرگترین پیام رسانهای دنیا را کنترل می کند؛ یعنی واتس اپ Watsapp و فیسبوک مسنجر Facebook Messagner.  هر دو این پیام رسانها از یک ضعف بزرگ رنج می برند. آنها هیچ گونه امکانی برای پرداخت به کاربران خود ارایه نمی کنند. ضعفی که در رقیب چینی آنها وی چت WeChat  وجود ندارد. اما فراموش نکنید مارکوس پیش از این رییس پی پال بوده، شرکت پیشرو در حوزه پرداخت آنلاین و بر فضای پرداخت آنلاین تسلط دارد. تجربه و سابقه مارکوس به او کمک می کند که پرداخت را به پیام رسانهای فیسبوک اضافه کند!

در آذر ۹۷، کوینبیس گفت که مارکوس هیات مدیره را ترک می کند. علت استعفا جلوگیری از تضاد منافع Conflict of Interest گزارش شد! این نشانه ای بود که فعالیت فیسبوک در ارزدیجیتال جدی تر شده است.

استیبل کوین انتخاب فیسبوک

 

در آذر ۱۳۹۷، بلومبرگ گزارش کرد که فیسبوک می خواهد استیبل کوین Stable Coin   راه بیندازند. استیبل کوین ارزدیجیتالی است که با پشتوانه یک دارایی معتبر مانند طلا یا دلار آمریکا منتشر می شود. در این گونه ارزهای دیجیتال پردازش تراکنش ها مانند ارزهای دیجیتال دیگر سریع و راحت انجام می شود؛ ولی نوسانات ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین را ندارند.

سال گذشته این کوین ها بازار داغی داشتند. وقتی استیبل کوین تتر USDT به مشکل خورد، سرمایه گذاران پول خود را در دیگر استیبل کوین های رقیب مانند Ampleforth و TrueUSD سرمایه گذاری کردند. استیبل کوین به ایران هم رسیده است. چند تا از بانکهای ایرانی هم می خواهند استیبل کوین راه اندازی کنند. نام این استیبل کوین ایرانی پیمون است و با پشتوانه طلا منتشر خواهد شد.

یک منبع خبری گفت که هیچ شکی ندارد که فیسبوک به دنبال راه اندازی استیبل کوین است. این منبع خبری این حرف را بعد از بازدید از مقر فیسبوک به کوین دسک گفته بود. وی اضافه کرد، فیسبوک این کار را با همکاری شرکتهای پیشرو ارزدیجیتال انجام می دهد تا شایبه هر گونه انحصارطلبی و تمرکزگرایی از بین برود.

هند اولین مقصد ارزدیجیتال

پرداخت با ارزدیجیتال فیسبوک در واتس اپ
پرداخت با ارزدیجیتال فیسبوک در واتس اپ

گزارش شد، فیسبوک این ارز دیجیتال محدود به کاربران هندی واتساپ خواهد بود. هر چند خبرهای بعدی نشان داد بلند پروازی های فیسبوک محدود نخواهد ماند.

اما بعدتر نیویورک تایمز گزارش داد که فیسبوک می خواهد واتس اپ، فیسبوک مسنجر و اینستاگرام را یکی کند. بدون شک این تصمیم دلایل استراتژیک زیادی دارد. از نظر پرداخت فرد-به-فرد با این کار دنیای پول فیسبوک بزرگتر می شود و شما می توانید با افراد بیشتری با این پول معامله کنید.

جذب نیرو و سرمایه

فیسبوک شرکت بلاکچینی انگلیسی چین اسپیس را خرید
فیسبوک شرکت بلاکچینی انگلیسی چین اسپیس را خرید

اوایل بهمن خبر رسید که فیسبوک  یک شرکت بلاکچین بریتانیایی به نام چین اسپیس Chainspace را خریده است. به گمان بسیاری، هدف فیسبوک از این خرید جذب مهندسین این شرکت بوده و نه مالکیت کسب و کار آن. علاوه بر این فیسبوک با روشهای متدوال تر دیگری هم به دنبال جذب نیروی متخصص بلاکچینی بود؛ یعنی آگهی استخدام.

بلافاصله شایع شد فیسبوک برای پروژه ارزدیجیتال خود به دنبال سرمایه گذار می گردد. اکثر سرمایه گذاران سیلیکون این شایعه را تایید می کردند ولی کسی جزییات بیشتری نمی دانست. این عدم اطلاع نشان می داد تلاشهای فیسبوک برای پنهان کاری موفق بوده.

بالاخره، خبرهایی از مذاکرات پشت پرده به بیرون درزکرد. چند منبع مستقل به کوین دسک گفتند که آنها در دفتر مرکزی فیسبوک در ملون پارک درباره بلاکچین با این شرکت مذاکره کرده اند. البته فیسبوک آنها را مجبور کرده بود که قبل از هر چیز قراداد عدم افشای اسرار امضا کنند.

چهار نفر به نیویورک تایمز گفتند که فیسبوک با اکسچنج های بزرگ مذاکره کرده است. در می فایننشال تایمز به طور مشخص از کوینبیس و گیمینی نام برد.

جایگزینی درآمد تبلیغات

 

خبر بزرگ بعدی تغییر سیاست فیسبوک در راستای احترام به حریم خصوصی کاربران بود! این تغییر سیاست را مارک زوکبرگ در رویداد سالانه F8 اعلام کرد. فیسبوک این رویداد را هر سال برای توسعه دهندگان برگزار می کند. زوکبرگ گفت در آینده اخبار و پست های عمومی تنها جاذبه ی فیسبوک نخواهد بود؛ فیسبوک می تواند بستری برای میلیونها مکالمه خصوصی کاربرانش باشد. توجه کنید در مکالمات خصوصی (رمزنگاری شده) امکان تبلیغات هدفمند وجود ندارد؛ زیرا محتوای پیامها حتی برای فیسبوک هم آشکار نیست. این تغییر سیاست درآمدهای فیسبوک از تبلیغات را کم می کند. هم اکنون مهمترین منبع درآمد فیسبوک تبلیغات هدفمند است. تنها در سال ۲۰۱۷، ۹۸% از درآمد ۴۰ میلیاردی فیسبوک از تبلیغات بوده است.

فیسبوک باید به دنبال درآمدهای دیگر باشد. یکی از گزینه ها راه اندازی خدمات پرداخت می باشد. بارکلیس پیش بینی می کند فیسبوک از راه خدمات پرداخت بر پایه ارزهای دیجیتال از ۳ تا ۱۹ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۱ می تواند در آمد داشته باشد. فیسبوک در مقابل این گمانه زنی ها سکوت کرده است. ولی وقتی مارک زوکبرگ در همان رویداد گفت :” ارسال پول باید به سادگی ارسال عکس باشد” ، این گمانه زنی ها تقویت شد.

ارسال پول باید به سادگی ارسال عکس باشد

مارک زاکبرگ

دولت آمریکا و ارزدیجیتال فیسبوک

شایعه ی جذب سرمایه برای پروژه ارزدیجیتال را اولین بار تویت ناتانیل پاپل علنی کرد. وال استریت ژورنال نه تنها این خبر را تایید کرد بلکه به آن شاخ و برگ هم داد. این نشریه مدعی شد، فیسبوک از مذاکره با سرمایه گذاران خطر پذیر فراتر رفته و شروع با مذاکره با شرکت های پرداخت مانند وسترن یونیون و ویزا کرده است.

در این زمان، توجه نمایندگان کنگره آمریکا هم به فعالیتهای فیسبوک در مورد ارزدیجیتال جلب شد. فیسبوک برای پرهیز از مشکلات قانونی آتی مشاورین با تجربه را استخدام کرد. این مشاورین، متخصص تطبیق قوانین در صنعت بانکداری و پرداخت بوده و سابقه کار در کوینبیس را دارند. فیسبوک به مرور متخصصین دیگری را هم جذب کرد. مثلا کوین دسک خبر داد، اقتصاددان حوزه ارزدیجیتال Crypto-economist از MIT به نام کریستین کاتالینی در فیسبوک استخدام شده است.

ثبت شرکت لیبرا نتورک در سوییس

فیسبوک شرکت لیبرا را در سوییس ثبت کرد
فیسبوک شرکت لیبرا را در سوییس ثبت کرد

قطعه آخر این پازل را رویترز کشف کرد. رویترز فهمید که فیسبوک، غول شبکه های اجتماعی، شرکتی به نام لیبرا نتورک Libra Network را در سوییس ثبت کرده است. نام این شرکت و اسم رمز پروژه داخلی فیسبوک لیبرا یکی است! زمینه فعالیت شرکت خدمات پرداخت با استفاده از بلاکچین است.  ماژلا گاس Majella Goss کارمند فیسبوک در سوییس مدیر آن اعلام شده است. به گزارش بی بی سی این ارز دیجیتال گلوبال کوین Global Coin  نامیده خواهد شد. بی بی سی اضافه کرد که آزمایشهای داخلی تا پایان سال ۲۰۱۹  تمام می شود. فیسبوک این ارز را در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ ( فروردین ۱۳۹۹) رونمایی خواهد کرد.

بی بی سی پیشنهاد کرده فیسبوک باید از فروشگاه های آنلاین برای مشترهای که با گلوبال کوین خرید می کنند تخفیف بگیرد. این کار به رواج گلوبال کوین کمک می کند. رواج گلوبال کوین به نفع فروشگاه های آنلاین هم خواهد بود، زیرا هم اکنون آنها کارمزدهای زیادی را باید به شرکتهای صادر کننده کارت های اعتباری پرداخت کنند. با پذیریش گلوبال کوین آنها می توانند حاشیه سود خود را افزایش دهند.

80%
Awesome
  • Design
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.